Můj typ osobnosti dle MBTi

V roce 2013 jsem si dělal test osobnosti podle typologie MBTi na mujtyp.cz. Nezajímám se téměř vůbec o psychologii, nezbývá mi na to moc času ale to neznamená že by mě tento obor nebral – ba naopak, duševní aktivita člověka je tak úžasná “věc” která nás a svět dělá tím čím jsme a čím je.

Vyšlo mi INFP. Co to v mé praxi znamená? Prošel jsem si několik zdrojů na českém internetu, samozřejmě skoro všude bylo všechno metodou copy-paste z wiki, ale našli se k obrazu pisatele revidované opisy nebo i úplně jinak napsáno totéž.

Na Wiki píšou že MBTi je často terčem kritiky jako nespolehlivý “tester” lidské osobnosti. Ono záleží jak se to vezme – nepíšou tam zda jsou špatné pouze otázky, nebo popis typu osobností a nebo že lidi nelze dělit do 16 skupin.

Myslím si také že je natolik populární že se prostě kritice vyhnout nemohl. A všichni co jsem četl že jsou INFP psali že to na ně sedí do puntíku. Poslední tečky. Já jsem jedním z nich, myslím že nic lepšího podobného dosud vynalezeno nebylo, tak by možná nebylo od věcí méně kritizovat a více pracovat :).

V krátkosti co INFP tvrdí různé české zdroje:

  • wikipedia.cz, mujtyp.cz – Idealista, snílek, velice časté sklony k smutku, lehce citově zranitelný, touží po hlubokých vztazích, submisivní, bystrý, zastrašitelný avšak loajální, nesobecký – schopný přinášet velké oběti, často „růžové brýle“
  • mujtyp.cz na rozcestníku – Tichý a citlivý člověk s uměleckým nadáním. Má sklon si všechno idealizovat. Touží po hlubokých vztazích. Často duchem nepřítomný.
  • myersbriggs.org – Idealističtí, loajální k jejich hodnotám a lidem kteří jsou pro ně důležití. Chtějí život žít v souladu se svými ideály. Zvědaví, rychlý k pochopení možností, umí být hnacím motorem pro realizaci myšlenek. Hledají jak porozumět lidem a pomoci jim uplatnit jejich potenciál. Přizpůsobiví, flexibilní a přijímající dokud nejsou v ohrožení něco čeho si váží.

Překlad ze aj stránek:

  • mypersonality.info – INFP jsou introspektivní, důvěrní, kreativní a vysoce idealističtí individuálové jež mají konstantní touhu mít smysluplnou náplň života. Ovladají je jejich hodnoty a hledají mír. Mají empatii a soucit, chtějí pomoct humanitě jako celku. INFP jsou fantazírující, umělečtí a často mají talent na jazyk a psaní. Také je možné je popsat slovy jako bezstarostný, nesobecký, chránicí, adaptabilní, trpěliví a loajální.
  • keirsey.com – K pochopení Léčitelů, musíme nejdříve porozumět jejich idealismu jako skoro neomezenému a nesobeckému, inspirující je k dělaní neobyčejných věcí pro někoho nebo něco v co věří. Léčitel je Princ nebo Princezna z pohádky, Králův šampion nebo Obránce víry…
  • similarminds.com – Kreativní, chytří, idealističtí, osamělí, přitahování ke smutným věcem, neorganizovaní, vyhýbaví, mohou být zdrceni smutnými emocemi…

Co ty jednotlivé písmena znamenají? Vysvětlení najdete na mujtyp.cz:

Introverze (I) / Extroverze (E)
Extrovert dobíjí energii společenskými kontakty. Je orientován směrem ven, na okolní svět. Introvert dobíjí energii časem stráveným o samotě. Je orientován na svět ve vlastní hlavě. Nemusí být nutně stydlivý.


Smysly (S) / Intuice (N)
Dělení podle způsobu získávání informací. Smysloví jedinci se více orientují na současnost, detaily a zkušenosti na vlastní kůži. Intuitivní jedinci se více orientují na souvislosti, minulost a budoucnost, celkový dojem.


Myšlení (T) / Cítění (F)
Dělení podle způsobu zpracovávání informací. Myslící typy se lépe orientují v logice, přesných datech, bývají méně ochotní ke kompromisům. Cítící typy se lépe orientují v pocitech, jsou empatičtí, dávají přednost dohodám.


Usuzování (J) / Vnímání (P)
Usuzující typy upřednostňují pořádek, plány, pravidla, excelují ve spolehlivosti. Vnímající typy jsou lepší improvizátoři, nemají rádi časové harmonogramy, častěji jednají bez plánu.

 

Další odkazy