Uvod
Rozebira napriklad myslenku kolektivniho vedomi – totiz ze existuje vedomi napriklad rasove nebo lidske, ktere mame vsichni prislusnici spolecne. Tuto myslenku poprve formulovat na zacatku 20. stoleti Carl Jung.
Vice uvnitr…
Nasledoval vypis prvotnich zaznamu a zminek o posmrtnem zivote v ruznych civilizacich:
Egypt
Nejstarsi nabozenske texty o vire v posmrtny zivot jsou v Egypte, konkretne na stechach pyramid v Sakkare. Hrichy se vazili na vaze, kde na jedne strane bylo srdce a na druhe pirko. Egyptane ale verili ze nektere hmotne veci si clovek muze vzit “na druhy breh”.
Recko:
Pohled Recka na tuto oblast se projevil napriklad v Homerovych basnich, napriklad Odyssea. Podsveti vladla Persefona se svym manzelem Hadem.
Judaismus:
Prvne zastaval nazor, ze vsichni po smrti sestupuji se “stinem”(dusi) do Seolu – temnoty a prachu a tam zustavaji navzdy. Nakonec ale pridali v Danielovi 12,2 kratkou pasaz o tom ze ti spravedlivi se nekonec dostanou k zivotu vecnemu, kdezto ti zli k pohaneni a potupe vecne.
Hinduismus a Buddhismus:
Existuje peklo, ale neni pro cloveka vecne. Navic cloveka muze vysvobodit Bodhisattva – clovek ktery je dlouhodobe a z predchozich zivotu na vysokem stupni duchovniho vyvoje.
Islam:
Vira je zakotvena v posvatne knize Koranu, dale pak v dalsim souboru textu – Tradici. Zakladni myslenka koranu je takova, aby se lide podvojili Bozi vuli a nebo nesli tvrde nasledky misto toho. Po smrti a pohrbu se dostavuji 2 andele, kteri zesnule zkousi ze znalosti Koranu a Tradice. Pokud maji dobre znalosti, jdou do nebe, jinak do pekla, kde mu navic jeste predtim rozdrti zebra. Zde bude az do doby kdy bude Posledni soud. Je zde take zminka o Mostu nad peklem(zname ze Zooastrismu) a “Kniha zivota”(znama z krestanstvi).
Krestanstvi:
Zakladnim prvkem krestanstvi je Zivot vecny a Jezis Kristus, ktery rika “Kdo uveril ve mne, bude spasen a bude mit vecny zivot”(moje poznamka – nekde v Bibli se i uvadi ze clovek musi byt pokrten a jine nutne veci, takze to neni tak jednoduche.). Existuje zde peklo – vecne plamene pekelne. Take tu je ocistec – docasne peklo, kde po Poslednim soudu pujde naprosta vetsina dusi. (Moje poznamka: Rekl bych ze tu to hodne zavani Katolicismem) Dnesni krestane spise veri ze peklo znamena odlouceni od Boha nez o poznani horsi a bolestivejsi muka.
Australsti domorodci:
Hlavni osobou je zde Saman, ktery je dulezitym nositelem vedomosti. Casto jsou zde lide ve stejne poloze nekolik hodin, kdy se nachazeji ve stavu alterovaneho vedomi. Tito lide maji silne spiritualni citeni a svuj zivot stavi na predtuchach a schopnosti empatie.
Americti indiani:
Veri ze mrtvi existuji v jine dimenzi, ale nase a jejich “mrtva” dimenze se vzajemne ovlivnuji. Pri dobyvani Indianskych uzemi a pokrenstanovani vznikl takzvany Tanec duchu(Ghost dance). Zacina se s par indiany v kruhu kteri zpivaji, k nimz se postupne pridavaji dalsi – az 500 i vic. Lide stale tanci a zpivaji az mnozi upadnou do transu. Pak opousteji sva tela a navstevuji duchovni svet.
—
Toto jsou moje vypisky a nekdy i “opisky” z knihy Zivot po smrti (podtitul Zkoumani zahad zivota a smrti) od autoru Jenny Randles a Peter Hough (ISBN 80-85928-04-3).
Knizku musim vratit do knihovny, takze si aspon necham vzpominku v takoveto forme. Pokud chcete najit na tomto blogu vsechny kapitoly ktere jsem si takto vypsal, dejte si do hledani napravo treba “Toto jsou moje vypisky z knihy Zivot po smrti”(bez uvozovek samozrejme) protoze tento perex/uvod budou obsahovat vsechny tyto vypisy a blogposty. Pokud mi chcete cokoliv rict, vyuzijte mail sunamocz@gmail.com . Muzete si rict o ICQ, Jabber nebo cokoliv jineho, budu se snazit vam vse dat. Muzete mi i vynadat, vyjadrit politovani nebo treba pochvalu.
Opravdu nemam chut, naladu ani nic jineho opisovat celou knizku. Snazil jsem se zde promitnout hlavni myslenky na ktere jsem natrefil, a ponevadz tato knizka byla skvelymi a pozoruhodnymi myslenkami natlakovana od prvniho pismena do posledniho, tak tu se nemuzu venovat uplne vsemu. Snad vam to tu bude davat smysl. Za pripadne pravopisne chyby se omlouvam, neproslo to jazykovou korekturou ani zadnym spell-checkrem. Enjoy!