Uvod

iPod Nano v mych rukach
Tento clanek pisu hodne zpetne. Tuto MP3 uz mam zhruba 2,5 mesice. Vybral jsem si ji, navzdory velmi vysoke cene, kdy se pro me byla hodne nedostupna, ale ne zcela. Zdala se mi vzhledem k cene nekvalitni a zda se tento pocit nakonec naplnil se doctete zde. Procetl jsem si recenze na heruece a ty v podstate rozhodli, ze to bude muj prvni Apple vyrobek. Nicmene v necem me ten iPod hodne zklamal.
Chapu, ze na takovem malem displeji se neda moc dobre psat, nicmene chytre hlavy v Apple by mohli neco vymyslet jak v tom rychle hledat podle textu. Treba kdyz chcete umelce Michael W. Smith – vzdy kdyz si otevrete umelce se dostanete uplne na zacatek, tedy na cisla a pak pismeno A. Muzete nejakym hmatem si prochazet umelce podle pismen, ale to se neposunuje po pismenko za pismenkem abecedne, ale skace to jak se mu libi.
Ja vetsinou tedy dam K, ktere se mi objevi a roluji a roluji nez najdu umelce na M. Dalsi problem – sluchatka EarPods ze zacatku hrali fakt uzasne. Pak si moje usi na jejich zvuk zvykli a uz mi tak uzasne nepripadaji. Ale to neni ta skutecna pohroma. Ta je defakto to, ze jsem zrejme byl nekde venku s nimi(ve sprse nebo v koupelne jsem je na 100% nemel) a nejak zplostel a odbassoval se jim zvuk a ted hraji hure nez dodavane spunty k memu LG Optimus L3 II, ktere takovy osud nepostihl.
Opet se mi potvrdilo ze Apple znamena sice zaruku kvality, ale taky nekvality ve smyslu odolnosti a vydrze. Urcite znate nekoho kdo mel iPhone s rozbitym displejem – ja minimalne 2 takove lidi znam a vim ze Apple nejspis nikdy nedaval a nedava tvrzene “Gorilla glass” skla. Nemam fakticke informace, ale soudim to podle toho ze ten displej nevydrzi ani ten nejmensi pad.
Toho jsem se u iPodu nano taky obaval, ale zatim mi displej nepraskl. Nejvetsi pointa toho je ze tato MP3 je trochu vice stylizovana jako sportovni MP3. nema sice klip za opasek, jako treba iPod Shuffle, o kterem jsem taky premyslel a kdybych vedel ze se neda nijak vyhledavat textem a kdyby mel Shuffle vetsi pamet nez 2 GB, napriklad 16GB jako ma Nano(samozrejme pri adekvatni Apple cene, protoze je to prave velikost pameti a tedy i pouzitelnost co zvysuje rapidne cenu Apple vyrobku) a zaroven by tato cena nebyla vyssi nez u iPod Nano, asi bych dlouho nevahal.
MP3 Prehravac
Co se mi ale hodne libi jsou vystouple tlacitka pro ovladani hlasitosti a mezi nimi tlacitko pro ovladani samotneho toku hudby/prehravace. Funguje i na radio, ale vsechno vam hned detailne popisu. U radia vyuzivam pouze pozastaveni a opetovne spusteni, coz se provede jednim stisknutim tohoto stredoveho tlacitka.
Kdyz jste nekde venku nebo v mistnosti kde je absolutni klid tak nekdo muze slyset jak klikate na techto tlacitkach, ale na druhou stranu – komu by to vadilo? U MP3 prehravace jsem se ale naucil pouzivat snad vsechny “prokliky” stredoveho tlacitka abych nemusel zapinat displej a tedy setril baterii:
- 1 proklik – pozastaveni a opetovne spusteni hudby
- 2 prokliky – prechod na dalsi skladbu
- 3 prokliky – prechod na predchozi skladbu
- Dlouhe drzeni – funkce VoiceOver. Hudba se trochu ztisi a iPod vam rekne nazev i umelce songu. I u radia to funguje, ale tomu hlasu nerozumim co rika – pripada mi to jako kdyby to vyjmenovavalo mnoho radiovych frekvenci. Jeste k VoiceOver u MP3 – v iPod nano lze nastavit jen jazyk prostredi a ten slouzi prave i pro VO funkce. Proto pokud mate anglictinu, “Michal David” vam to precte jako “Micl Dejvid”.
Tlacitka pro zvysovani a snizovani hlasitosti pokud vim nic nedelaji, krome jejich zakladniho ucelu. A co se tyce vydrze baterie, tak kdyz poslouchate a sem tam zapnete displej, tak to skutecne tech slibovanych 40 h vydrzi. Ale jeste popisu prostredi samotneho MP3 prehravace. Pro me je navrzene rozumne, az na par drobnosti. Z vrchu dolu jsou tam tyto prvky – horni “Apple lista”, ktera ale zde neni vysouvaci, pak nazev interpreta, nazvu a alba, pod tim obrazek alba(pricemz u me vsude uvidite pouze obecnou “notu” – tedy ze obrazek alba neni dostupny), jeste niz 3 ovladaci tlacitka, tlacitko pro prechod na predchozi a dalsi skladbu pri podrzeni pretaceji ve skladbe a pak uprostred tlacitko pozastavit/znovu hrat.
Posledni vec ktera je na obrazovce je ovladani hlasitosti. A prave toto ovladani hlasitosti spolecne s “seekbarem” me stvou protoze kdyz chci se nekde na nich posunout, musim “tapnout” na misto kde je ukazatel ted, a pak s nim libovolne posouvat. Je to iritujici, tento klik a posun navic, byl bych radeji kdybych jen kliknul na posuvnik a ihned se provedla akce.
Chapu ze to je kvuli toho asi aby kdyz se MP3 zapne v kapse treba pri sportu, tak aby se nemenila jen tak hlasitost zvuku, ale to se mi jeste nestalo, kdezto s tou iritujici skutecnosti zapasim denne. Nakousl jsem tu ovladani casu ve kterem hudba hraje – to se vam zobrazi kdyz kliknete na nazev songu. Tam pak muzete posouvat pisen a zapinat dalsi nastaveni prehravace. Kdyz si spustite MP3 prehravac, nabehnou vam tyto moznosti:

Genius Mixy – synchronizuji se s iTunes

Playlisty – Zde jsou playlisty, ktere se vetsinou oznacuji v prehravacich jako Chytre, Dynamicke ci Automaticke. Proste playlisty ktere se tvori automaticky, nejpouzitelnejsi se mi jevi “TOP25 prehravanych songu” protoze ten se zaklada na skutecnem poctu prehrani. Chybi mi treba to same ale s vetsim poctem, cili TOP50 nebo TOP100.



Umelci, alba, songy, zanry a skladatele asi nemusim moc predstavovat..



Kompilace, audio knihy a podcasty se synchronizuji s knihovnou v iTunes a vim co znamenaji.

iTunes U se take synchronizuji s knihovnou iTunes ale zde uz ani nemam potuchy co to je vlastne za obsah.
Video Prehravac
Mezi dalsi funkce patri pak samozrejme prehravani videi. Nicmene neni to zadny med na tak malem displeji. A jeste navic kdyz si treba stahnete nejake video z YouTube tak vetsinou bude v rozliseni 320×240 tedy 4:3 ale iPod je samozrejme sirokouhly(16:9).
Apple tak v teto situaci ma 2 moznosti, bud bude video jako maly obdelnik na obrazovce coz bych bral vic ale Apple se vydal tou druhou cestou, totiz ze video bude na cele obrazovce ale horni a spodni strana stejnomerne nepujde videt. Jeste by Apple mel 3 moznost, ale ta je podle me ta nejhorsi, ze by video roztahl prizpusobil na celou obrazovku ale pak v zavislosti na velikosti videa by vznikala az temer nesnesitelna jeho deformace.

Prehravani videa u iPodu nano

Po kliknuti do obrazu se na par sekund zobrazi ovladaci prvky prehravani videa
Prohlizec Fotek
Na uvod jen podotknu ze vsechny fotky ktere jsem do iPod nahral byly v rozliseni 1024×768 a tedy v 4:3.

Toto se vam zobrazi, pokud si do iPod nenahrajete zadne fotky.

A neco takoveho pokud nahrajete jedno album.

Zobrazeni detailu alba


Fotky se mohou prohlizet jak na sirku tak na vysku, nic neni orezane jako v pripade videa, pouze se zobrazi v pripade ze fotka nebude 16:9 cerne pruhy na okraji.
Prehravac Podcastu

Podcasty neodebiram, nebot zadne dobre neznam, proto se zde budete muset spokojit s touto jedinou fotkou.
FM Radio
FM radio bylo defakto to proc jsem tuto MP3 kupoval. Jak jsem byl naposledy na keskach ve Frydlantu nad Ostravici, poslouchal jsem radio v mobilu ale zadny fajn zazitek to nebyl – proste ty low endy co mam tezko budou mit kvalitni radio. iPod nano je na tom o mnoho lepe, ale i tak uslysite celkem casto zvuky, ktere vasim usim ladit nebudou a to i pri velmi dobrem signalu daneho radia. “Velmi dobry signal” je pouze moje domnenka, nevim zda by nektera MP3 a konkretne funkce radia hrala lepe a jako nouzovka to staci. Proste – necekejte od toho prijem signalu jako treba v aute s antenou na strese.

Fitness Funkce
Toto je asi jedina “killer” funkce, ale vyuziji ji casto opravdu asi jen naruzivy sportovci. Jedna se o krokomer. Pri prvnim spusteni se vas iPod zepta na vasi vahu a vysku. Podle toho pak bude pocitat spalene kalorie a dalsi hodnoty. Jsou 2 rezimy – beh a chuze. Pri behu na stejnou vzdalenost jako chuze spalite samozrejme vice kalorii takze proto to je rozdelene.

Vzdy pred startem si musite vybrat, kterou fyzickou aktivitu budete vykonavat.

Zde jsou jeste hodnoty nezadane.

Tak kolik ze vazim a merim?


Tady jsem se prosel po pokoji a pak jeste 10s skoro zapinal fotak.
Zaver
V teto sve recenzi jsem vycetl iPodu nano nektere jeho nedostatky i vyzdvihl jeho klady a docela misty kvalitni zpracovani. Osobne za me – pokud netouzite jen po znacce Apple a nebo nemate naditou penezenku, jdete radsi do jine MP3. Samozrejme ze ne do uplne nezname znacky, abyste pak nebyli zklamani, ale kdyz to srovnam s mou nekolik let starou nedotykovou MP3 Sencor, i od ni by se mohl jeste iPod docela ucit.