Jak zacit pouzivat balickovaci system Node.js npm, Ruby gem a automatizacni system ukolu Grunt

Postup budu popisovat pro Windows 8 pro build souboru tohoto jQuery pluginu: https://github.com/dimsemenov/photoswipe  .
1)
Stahnete si instalator Node.js pro vasi verzi Windows z https://nodejs.org/download/ a nainstalujte vsechny soucasti. Jedna ze soucasti je balickovaci system npm a druha je ulozeni cesty ke Node.js do systemove promenne PATH a cestu k npm do uzivatelske promenne PATH. 2) Nyni zadame repozitar ktery chceme naklonovat – zrejme z GitHubu. Toto musite provest v Git Shellu, ktery se vam nainstaluje spolecne s Git For Windows.

3) Nyni si otevreme Command Line – zmackneme win+r, napiseme cmd a odentrujeme. Prvne nainstaluje 4 balicky node.js. Nevim zda jsou vsechny 4 potreba ale s nimi mi to fungovalo a uz jsem to dale neoveroval. Timto se nainstaluji balicky, bez kterych se build neobejde.

4) Prejdeme do adresare se naklonovanym repozitarem a spustim instalaci balicku, na kterych je zavisly pouze tento repozitar, neulozi se globalne, nybrz do slozky node_modules repozitare. Toto bude v tomto pripade trvat trochu dyl, protoze zavislosti je fakt hodne.

5) Nyni potrebujeme Ruby for Windows a jeho balickovaci system gem. Muzete pokracovat s mym navodem a nebo s velice podrobnym http://jekyll-windows.juthilo.com/ ze ktereho vychazim ja. Ruby stahnete ze stranky http://rubyinstaller.org/downloads/ uplne vlevo nahore by mela byt posledni verze .exe instalateru, jen pozor na bitovou verzi Windows. Opet vyberte vse co vam instalator nabizi:
ruby-path
6) Stahnete si RubyDevKit ze stranky , spise dole vlevo je zalozka DEVELOPMENT KIT kde najdete verzi jak pro x86 tak pro x64 systemy. Je to samorozbalovaci archiv, jen pozor ze pokud chcete mit jeho obsah ve slozce C:RubyDevKit, musite tuto slozku vytvorit a vybrat plnou cestu ke slozce. Vyberete-li pouze C:, soubory se vam rozbali do rootu disku a udelaji svincik. 7) Prejdete do vytvorene slozky, zjistite si informace o Ruby instalaci a pridate do ni RubyDevKit.

8) Blizime se do finise. Nainstalujeme Jekyll, coz je generator statickych stranek v ruzne syntaxi. Bez tohoto programu byste build provest nemohli, protoze by vam vzdy vyhodil chybu.

9) Zaver – prejdeme zpet do slozky, kde jste si naklonovali repozitar(v mem pripade “C:\Users\Radeksunamo\PhotoSwipe”) a spustime build pomoci Gruntu:

A to je vse. V slozce repozitare najdete slozku _site, ktera obsahuje ruzne soubory ktere by se vam mohli hodit. Nicmene ve vetsine pripadu asi budete pouze potrebovat slozku _site/dist ktera obsahuje js, css, fonty atd.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *