Dnes v noci jsem si chtel zkompilovat zdrojaky MonoDevelop, resp. pouze jeho C# parseru ale neslo to, chybeli nektere soubory. Nakonec jsem pres obsah souboru zjistil ze je asi si mam vygenerovat skripty Makefile nebo *.sh. Oboji je ale domena Linuxu, resp. Unixu, Visual Studio je schopne spustit pouze Makefile.win.
Ted tu zkopiruji neco z toho co jsem psal dnes na G+: — Dival jsem se jestli neexistuje nejaky Linux na flesce. Pry existuji, i kdyz to info k nim bylo dost mizerne. Nikde jsem se nedocetl zda to funguje jako normalni system na disku, nebo zda to je jen jako Live DVD a jinak se na tu flesku zapsat nic nemuze.
Asi to prvni, jenze jak pisu – nedozvedel jsem se to. Tak jsem se dival na Wubi. Tam me zase odradilo ze mi to sice vytvori na disku soubor misto partition ale do bootloaderu se to stejne zapise, takze budu muset vybirat pri startu do ktereho OS chci nabootovat. Ale ted mi doslo, ten bootloader byl z Windows, to se da ve Win nastavit, do ktereho OS se ma bootovat bez ptani, nebo zda se ma zeptat. U SSD a “very lightweight” linuxu bych se asi nemel bat ze to bude pomale.
Jenze zase tu je problem ze nevim jak to tam funguje se soubory. Idealni by bylo kdyby to melo primy pristup aspon k fyzickemu disku D:. Pak tedy samozrejme virtualni PC. Jenze zase – v teto oblasti virtualizace Linuxu panuje pevnou rukou Virtual PC zalozeny na Jave a ja nechci cekat na vsechno celou vecnost.
Jako predposledni se nabizi to proste hodit do Dual Bootu. Kdybych mel HDD, lepe SSD navic, tak jo, sice to bude otrava furt prepinat kabliky od HDD ale z pohledu rychlosti a ze si nebudu prasit Windows je to nejlepsi varianta. (tohle zase posralo HP, oni do nejvyssi rady desktopu daji 3(TRI) datove porty na motherboard.
Jeden si vezme DVD mechanika a na zbylych 2 uz mam SSD a HDD). Uz jen se modlit, aby slavny Linux mi “neznefunkcnil” nejaky soubor ci cely NTFS na D:. A posledni moznost – stahnout si nejake aplikace, ktere prinaseji aspon “Linux Command Line Environment” na Windows. A tady jsem dopadl takhle:
MinGW – Stahnu instalator, spustim, stahne se 111 souboru ze 111, v Detailech vidim 4 malinkate archivy s nejakou linuxovou priponou(neco jako .tar.gz).
Tlacitko Continue je furt zasedle, Quit je enablovane, po asi 15 minutach cekani kdy program nic nedela a je nulovy sitovy provoz zmacnu quit.
CygWin – Oznacil jsem si vsechny balicky z devel kategorie. Tam bylo skoro vsechno “make”, celkove asi 10.
Nicmene za 2h se mi stahlo na netu ktery jede 1500-2000kB/s jen 166MB, tedy 1% z toho co se melo stahnout. Ne ze by to jelo tak pomalu, hlavni problem byl ten ze ty soubory byly vetsinou okolo 50 Kb ale jeste vetsi problem byl ten ze to stahlo tech 50kB treba a cekalo minutu – dve, PC byl absolutne v klidu. Ale zase maji asi 100 mirroru, to se jim musi nechat.
GnuWin32 – Stahnu instalator, spustim, doufam v posledni zelizko v ohni. Stahne to par souboru do slozky kterou si to urcilo, tedy D:DownloadsGetGnuWin32 .
Jenze make(.exe/.bat/.cmd) mezi nimi neni a nefunguje ani prilozeny install.bat. — Sel jsem spat s tim ze holt budu mit jen SharpDevelop c# parser nebo nejaky svuj jednoduchy vlastni, ktery by mi ale zabral more casu ho napsat.
Rano jsem se vzbudil ale s nazorem, ze bych si ten Linux prece jen mohl nainstalovat. Jen jsem o tom napsal na G+ a vyrazil do mesta. Vratil jsem se s 250GB SSD Samsung Evo 850 ktery jsem koupil za docela dobrou cenu(povanocni vyprodej). Jak jsem se vratil domu, vymenil jsem stary ssd Kingston za novy Samsung a nainstaloval cisty Windows 10 Pro Threshold 2.
Rychlost mi nepripadla o moc vyssi nez na Kingstonu ale bylo to instalovano z flesky a vykon PC neurcuje jen HDD/SSD, ale vsechny komponenty. Zmeril jsem vykon Samsung SSD jedinym testem, ktery dopadl takhle:
Pak jsem podle planu zase vymenil SSD, popresouval soubory se Kingston na HDD, vycistil docasne soubory a udelal si obraz disku v Acronisu. Pak nainstaloval uplne tentyz Win a programy i na tento SSD. Vysledek?
Zarazi me ze Kingston ma o dost rychlejsi zapis. Vsimnete si taky ze Kingston SSD ma odpracovano pres 1 rok 7 mesicu cisteho casu, za ktery precetl pres 14 TB a zapsal bezmala jeste o 1 TB vic. Uz mi zbyval jen nainstalovat Linux. Mel jsem v ISO i na DVD z Elementary OS pouze verzi 0.2(Luna), pak uz jen same Ubuntu a jeden Mint 16 Petra. Mint jsem zkousel a zdal se mi odpudivy vzhledem a Ubuntu je jeste hnusnejsi nez Windows 8. A jeste jejich ergonomie a ovladani.. Kdyz mi to zahlasilo ze PC neni pripojen k internetu, nevenoval jsem tomu pozornost. Rekl jsem si ze tam ty ovladace nejak dotlacim “stuj co stuj”. Nechtelo se mi stahovat novy Elementary OS o velikosti 1,2 GB. Instalace probehla v pohode, dal jsem si grub na partition s elementary cimz jsem si nevyrusil bootloader a jak jsem pc po instalaci zapnul, tak mi samozrejme najel dle ocekavani do Windows 10, nainstaloval jsem EasyBCD a vytvoril si novou polozku bootovani – Elementary OS.
Po nabootovani mi nefungovala mys. Zkousel jsem ji prepojit dopredu, jenze to mi zase nefungovala klavesnice. Nakonec jsem oboji zapojil dozadu a nejak to fungovalo – za predpokladu ze jsem nemel pri bootu zapojenou Xperii pro sdileni netu, pak jedno z periferii nevykazovalo zadne znamky zivota.
Pak jsem tedy resil ten internet. Luna je OS z srpna 2013, tedy jeste dele nez jak mam svuj PC doma. A to uz ani nemluvim o wifi donglu, ktery mam asi 2 mesice. Pres USB Tethering jsem si stahl asi 350 MB novych balicku a doufal ze mezi nimi se nainstaluji i ovladace. Ale ne, pred i po mi “Additionals Drivers” hlasili ze nejsou k dispozici zadne propietarni ovladace.
Nainstaloval jsem pres gui co jsem mohl, na strankach HP ovladace pro Linux nebyly, jen pro Windows 7-10. Tak jsem zklamane zase prehodil SSD disky a stahl jsem si zminovane Elementary OS o cca 1,2 GB za 16 minut. Pak ho hodil na flesku a chtel nainstalovat. Vsechno slo jak po dratkach, dokud se nemel instalovat grub, coz je tradicne posledni vec v cele instalaci Linuxu.
Vypsali mi to chybu bez nejakeho popisu, proste jen “fatal error, setup cannot continue” a po odkliknuti jedineho tlacitka se instalace spustila znovu. Tak jsem to znovu nabootoval a zkusil ten grub nainstalovat na /dev/sda, tedy tam kde je Windows Bootloader. Jenze ani to neproslo. Nevim presne co je UEFI, ale uz me nic jineho nenapadlo jak tohle obejit, proto jsem resetoval PC, zmackl F9 a misto DVD mechaniky v UEFI jsem zvolil Legacy Boot Sources. Jen jsem nevedel jestli mam zvolit prvni nebo az druhe Install Elementary OS.
Zvolil jsem prvni a az ted se mi Grub spravne nainstaloval a cela instalace byla dokoncena uspesne. Po rebootu jsem si nastavil aby se mi to automaticky prihlasovalo a snazil jsem se editovat /etc/default/grub podle navodu na netu aby se mi to hned bootlo do prvni polozky a necekalo to na nic. Jenze at jsem nastavil cokoliv, tak ve vysledku nic a tak jsem si stahl grub-configurator, ktery ma gui a se kterym jsem to nastavil na 3 kliky a fungovalo to hned. Co se tyce Elementary OS 0.3.2 Freya kterou mam, ta uz rozpoznala jak ethenetovou sitovku tak i dokonce zminovany tp-link wi-fi dongle.
Jeste jsem si chtel zmerit rychlost ssd ale bud to nefungovalo nebo to hazelo nesmyslne hodnoty – viz. jako treba tady prikaz dd(prvni je rychlost cteni, dokonce 2x, nechtelo se mi tomu verit):
A na zaver video jak oba systemy bootuji: https://www.youtube.com/watch?v=DK4J4fk7Qc8