Kterak SSSR chtělo mít prvenstvní na měsíci a místo toho pouze přicházeli o rakety i kosmonauty

Tady jde vidět jak sověti spěchali. VŘSR byla 8.11.1917. 50 leté výročí chtěli oslavit tím že pošlou do vesmíru hned 3 kosmonauty. Dosud letěl vždy jen jeden. Tak se stala u prvního zkušebního letu zcela nového typu rakety na dlouhodobě skladovatelné pohonné hmoty dne 24.11.1960 nehoda že až 300 lidí se pohybovalo v blízkosti rakety a dělalo tam poslední úpravy.

Kvůli tlaku sovětské vlády aby to bylo “honem honem” nevypustili ani palivo, ani neodpojili baterii. Pouze vyměnili programátor startu při čemž vznikl zkrat, zažehli se motory 2. stupně, čímž propálily nádrž 1. stupně a vznikla obrovská několik setmetrová ohnivá koule. Oficiálně wikipedie k tomu píše: “Automaticky aktivované kamery okolo odpalovací rampy natáčely explozi. Lidé v blízkosti rakety byli okamžitě spáleni na popel, ti co byli dál, utrpěli popáleniny nebo byli otráveni toxickými výpary z paliva.

Výsledná exploze spálila na popel Nedělina, 56 dalších vojáků a důstojníků a 17 civilních inženýrů. Celkem na místě zahynulo 74 lidí, zraněno bylo 49 osob (42 vojáků a sedm civilistů), z nich v následujících třech měsících čtyři (jeden civilista a tři vojáci) zemřeli na následky zranění.” Přesně o 3 roky později tam také bouchla raketa ale tentokrát zahynulo jen 7 lidí.

V roce 1964 vydal Chruščov rozkaz aby se do 50. výročí VŘSR vydala do vesmíru raketa se 3mi kosmonauty se skafandry a SSSR mělo tak prvenstí v dobytí měsíce. Také nechali odstartovat misi Voschod-1 na nosné raketě Voschod s posádkou 3 lidí – velitele, vědeckého pracovníka pro zkoumání vesmíru a lékaře, kdy letěli všichni kvůli velmi stísněným podmínkám jen v tričku, ne ve skafandrech. Přece jen loď byla určena pro 1 kosmonauta.

Délka letu byla 1den 17min 3s. Tito během letu pociťovali nevolnost žaludku z beztížného stavu. Přesto plnili připravený program, tj. fotografovali, pozorovali hvězdy i polární záři nad Antarktidou. Letěli ve výši 178 – 408 km nad Zemí. Lékař Jegorov se věnoval sledování svých kolegů, odebíral jim krev, měřil činnost mozku a stav organismu. Po 17 obletech Země začala loď brzdit a návratový modul s posádkou na padácích přistál.

Sověti ale neměli žádnou raketu která by pojala 3 kosmonauty a která by byla ověřená bezpilotními lety a tak poslali v dubnu 1967 s jedním kosmonautem – Vladimírem Komarovem na raketě Sojuz. Ten byl nejlepší kamarád od Gagarina. Gagarin přímo před startem kontaktoval Chruščova pro odklad startu kvůlli obrovskému množství závažných technických nedostatků.

Ten to odmítl a Komarov vzlétl. Už ve vesmíru nefungovalo vše, nicméně Komarov přepnul návratový modul do ručního ovládání a zvládl jej nasměrovat zpět do atmosféry. Viz. wiki: Krátce po startu začaly problémy, když se neotevřel jeden sluneční panel. To vedlo ke snížení dodávek elektrické energie pro systémy kosmické lodě. Manévrování lodě zároveň komplikovaly problémy s detektory orientace. Při třináctém obletu Komarov hlásil: „Mám opět těžkosti s ovládáním kabiny,“ … „Je to ďábelský stroj! Na co sáhnu to nefunguje!”

Nakonec by to mohlo dopadnout happy endem nebýt nefungujících padáků. Hlavní padák se však kvůli problému s tlakovým senzorem neotevřel a záložní se při manuálním otevření zamotal, což vedlo k nekontrolovatelnému nebrzděnému pádu rychlostí 130 m / s. Po dopadu zůstaly jen roztříštěné zlomky a kráter. Liší se i zprávy jak to probíhalo.

Údajně jeho poslední věta byla “Zdá se, že ne vše funguje, jak by mělo. Pak si dobrovolně odpojil rádiové spojení.” Dle jiných byl v kontaktu až do konce a jeho poslední slova byly ve strašné panice “zabili jste mě” jak se řítil s mnohatunovým návratovým modulem k zemi bez funčních padáků.

Gagarin tímto ztratil nejlepšího kamaráda, přestal být věrný sovětskému kosmickému programu, několikrát když byl pozván na různé oslavy přišel ožralý, dělal scény, kritizoval celý SSSR. Ten mu jako trest zakázal nejen lety do vesmíru ale i stíhacími letouny. Nicméně v roce 1968 mu lety stíhačkami opět dovolili. Vzletl a okamžitě stíhačku poslal k zemi. Dodnes jsou dohady zda to bylo ze strany SSSR a chtěli se jen Gagarina zbavit a nebo zda chtěl skončit podobně jako jeho nejlepší kamarád a byla to sebevražda.

Konstruktéři odhalili 200 konstrukčních chyb na kosmické lodi Sojuz již před startem, ale vládní představitelé si start vynutili, aby Sovětský svaz udržoval vedení před Spojenými státy v závodech o vesmír a dostal se jako první na Měsíc. Problémy Sojuzu 1 oddálily start Sojuzu 2 a 3 až do 25. října 1968. Toto osmnáctiměsíční zdržení a následná exploze nepilotované nosné rakety N-1 3. července 1969 definitivně pochovala sovětské plány dovést kosmonauta na Měsíc.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nedělinova_katastrofa

https://cs.wikipedia.org/wiki/Říjnová_revoluce

https://www.tyden.cz/rubriky/veda/vesmir/50-let-od-nejvetsi-tragedie-v-historii-bajkonuru_184311.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmodrom_Bajkonur

https://www.tyden.cz/rubriky/veda/vesmir/soveti-ignorovali-potize-prvni-kosmonaut-ktery-zahynul-pri-letu-do-vesmiru_426894.html?showTab=diskutovane

https://cs.wikipedia.org/wiki/Voschod_1

https://cs.wikipedia.org/wiki/Voschod_(nosná_raketa)

https://cs.wikipedia.org/wiki/R-16

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sojuz_1

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Komarov

https://cs.wikipedia.org/wiki/Voschod_(kosmická_loď)

Leave a Reply