Neco malo o Opere

Clanek bude vyjadrovat me osobni presvedceni. Nemusite se mnou souhlasit, ale ani opovrhovat. Za objektivni kritiku budu rad. Jak to zacalo u me Operu jsem pouzival nekdy v roce 2007-08. Vyhovovala mi co se tyce funkci a hlavne co se tyce variability a prizpusobitelnosti.

Toto ocenuji na Opere dodnes, ale o to nize. Opera muze na zacatku na kazdeho pusobit trochu zmatene. Ma nastaveni ktere ihned po ciste instalaci menim(hlavne se to tyka prace s taby). Ale pote co ji nastavite k obrazu svemu, uz mozna nebudete mit duvod menit ji za cokoliv jineho.

Proste kazdy prohlizec ma sve chyby a z meho pohledu nejlepe v tomhle vychazi Opera. Chrome je jednoduchy, Firefox pomaly a tezkopadny, IE zase uplne jiny nez ostatni prohlizece a vydavani nove verze jednou za cas mi take nevyhovuje. Firefox a IE si nesou dedictvi z zacatku PC Ery, Chrome je sice vystaven na zelene louce, ale to ho u me zcela nespasi.

Mozna namitnete, ze Opera ma to nemile dedictvi nejvetsi, protoze jeji era zapocalala uz za silneho vlivu a rozsireni prohlizece Mosaic, tedy v roce 1993, tehdy jeste ve spolecnosti Televerketu(dnes Telenor – Norska telefonni spolecnost), ktery az v roce 1995 vytvoril samostatnou spolecnost Opera Software.

Nevyhody Opery

Abych tu nehazel jen spinu na ostatni prohlizece a Operu nechal na pokoji, je treba uznat ze v posledni dobe vyvoj ponekud neni tak intenzivni jako byval kdysi, kdy Opera byla leader v zavadeni novych funkci a take navrhu konsorcia W3C. Opera je mala spolecnost s omezenym rozpoctem.

Vse se samozrejme odviji od jejiho trzniho podilu. Na tomto blogu to vypada takto:
audience browser my blog

Ale tak to neni vsude. Jsem rad ze na se na muj blog divate casteji pres Operu nez treba pres Firefox(a ze to je presvedcive, Opera ma 2x vic navstev). Obecne ma Opera prumerny podil na celosvetovem internetu cca 2%. Operu financuje hlavne Google a predplaci si ji, Opera jej za to nechava jako vychozi vyhledavac v ni. Soucasna smlouva vydrzi do roku 2014. Nevim o zadnem jinem vyhledavaci ktery by ji financoval i kdyz opera ve vychozim nastaveni umi vyhledavat asi v 15 vyhledavacich, vcetne nekterych ceskych webu, jako je Mall, Herueka nebo Aukro.cz.

Dalsi, ani ne tak nevyhoda, je ze Opera nema integrovany Jabber klient. Totiz do ted chatuji v starickem Google Talk klientu, ktery pamatuje uz rok 2001 a od te doby se prakticky nezmenil ani neprosel zadnym poradnym vyvojem. Proto by bylo fajn kdyby Opera mela vlastni Jabber klient, a uplne idealni by bylo, tak jak to ma GTalk, ze se historie chatu uklada na internet do Gmailu. Opera ma taky vlastni webmail ale o tom az nize. Z pohledu vyvojare rozsireni je Opera na tom asi nejhur ze vsech prohlizecu.

S vyvojem pro IE nemam zkusenosti, FF ma nektere rozsireni skvele a ostatni prohlizece je nemaji ale jde videt ze v posledni dobe FF ztraci dech a do popredi se dere Google Chrome. Prave Chrome ma, i kdyz jeho API nema tolik moznosti co u FF, spoustu rozsireni, kvuli kterych proste chrome nemuzu a asi ani vy uplne vyradit. Zkousel jsem vyvinout stejne rozsireni jak pro Chrome tak pro Operu. Pro Chrome jsem to mel hotove za den, pro Operu ani ne za 4 dny a pak jsem to vzdal. Google se snazi zjednodusit vyvoj rozsireni co to jde – napriklad me uplne odvarilo kdyz jsem videl funkcni ‘intellisense’/napovidani v ruznych editorech – stacilo v nich jen nastavit 2 JS soubory.

Takze to jsou 2 duvody proc Opera nema tolik rozsireni – mala developerska zakladna a obtiznost vyvoje a ladeni rozsireni.

Co je vlastne vsechno Opera?

Opera neni jen webovy prohlizec. Opera ma krome samotneho weboveho prohlizece i spoustu funkci navic, jako je napriklad jiz zminovany webmail, dale ma ale co se tyce webu my.opera.com cely webovy suite, ve kterem muzete blogovat, mate tam svuj profil(ten muj je na http://my.opera.com/sunamo ), je to takova socialni sit, protoze si tam muzete pridavat do pratel vase zname, nebo pripojit jiz existujici socialni site, pracovat se skupinami, s pravy na vas blog a fotky(kdo je muze zobrazit atd.), zadavat ankety a v neposledni rade take statistiky.

Sice jen takove jednoduche typu “You have 155 visits. Your blog has been visited 155 times. There have been 0 visits to your photo albums.” ale staci pro zakladni potrebu. Nejvice se mi libi ty funkce blogu ale zatim nemam zadny duvod opoustet Blogger, na kterem mam takovou skvelou sablonu. To je My Opera. A funkce ktere jsou primo v Opere? Pro me nutnosti je mail klient, podporujici samozrejme vice uctu. Pak je v Opere IRC Klient a ctecka newsgroup. Ani jedno nevyuzivam, nepotrebuji byt stale napichnuty na jednu mistnost(nebo klidne i nekolik) a ztracet cas kontrolou co je noveho.

Jak omezuji prohlizece jen na konkretni ucely_

Pres rozsireni pro Chrome. Totiz v Chrome si poustim hudbu z Google Music, dale pak pracuji s twitter uctem @sunamoDevProg a dale pak jen stahuji videa z YT. 1. a 3. duvod je kvuli rozsireni, ktere Opera nema, totiz odesilani prehranych pisnicek na Google Music. Proto mam v Chrome rozsireni SiteBlock a v nem nastaveny blokace na tyto weby: * //Vse zakazane, krome radku nize zacinajici + +play.google.com/music +youtube.com +twitter.com +accounts.google.com +music.google.com

Koupe Opery Facebookem?

V teto otazce zatim nemam zcela jasno ale spise bych byl aby Facebook koupil Operu. Obecne Facebook nemam moc rad ale koho by zajimal muj nazor? – pokud Opera chce byt konkurence schopny webovy prohlizec. Uvidime. Pokud jsem ve Vas vzbudil zajem o Operu, nevahejte a stahnete si ji O:-).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *